MAGYAR BERNIPÁSZTOR EGYESÜLET

(BERNER SENNENHUND CLUB alapítva 1996.)

H - 2740 ABONY, Kécskei út 12/a.

Tel/fax: (00-36) 53/360-510 E-mail: bshc@t-online.hu

blikkikon.jpg

 

Alapszabály

Szervezeti és Működési Szabályzat

Tenyésztési Szabályzat

Fegyelmi Szabályzat

Iratkezelési Szabályzat

Új információk az „a kutya” újság megrendelésével kapcsolatban!

A MEOESZ-hez tartozó Egyesületek Tagsága részére lehetőség nyílik a szövetségi kártyával együtt igényelni 2025 évre az „a kutya” újságot, melynek hozzájárulási díja 4.000 Forint.

Tehát azon tagok részére, akik igénylik az „a kutya” újságot, az éves tagdíj + előfizetés (12.000.-Ft + 4.000.-Ft) 16.000 Forint.

2025 évben 11 lapszám fog megjelenni a kutya című szakmai lapból (januári-februári lapszám összevonva).

A  4.000 Forint ellenében minden hónap elején a szövetségi kártyán megadott lakhely szerinti címre érkezik az újság.

 

FIGYELEM!

VÁLTOZÁSOK A SZÖVETSÉG TÖRZSKÖNYVEZÉSÉBEN!

Tisztelt Elnök Asszony!

Tisztelt Elnök Úr!

Tájékoztatom, hogy a MEOE Szövetség Törzskönyvezési szabályzata  2025. január 1-től módosulni fog.

A szabályzat 4. § (1) bekezdése szerint a 2025. január 1. után született almok vonatkozásában az alombejelentés határideje 6 hónapról 4 hónapra változik.
A meghatározott 4 hónapos bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén az ezen határidőt követő törzskönyvezési kérelem esetén a tenyésztő a törzskönyvezésdíjaként az alapdíj 120%-a mértékű díjat köteles megfizetni. (irányadó a 2025.
január 01. napját követően születő almok vonatkozásában).

Abban az esetben, ha valamely tenyésztő ellen a Szövetség Tenyésztési Bizottsága vagy Fegyelmi és Etikai Bizottsága vizsgálatot vagy eljárást folytatott melynek során kétségek merültek fel a törzskönyvezéshez a tenyésztő által bejelentett adatok valódiságát illetőn, úgy ezen tenyésztőnek a következő alom bejelentésekor kötelezően csatolnia szükséges a DNS alapú származás ellenőrzés eredményét igazoló dokumentum eredeti példányát. A vizsgálat elvégeztetésének költsége a tenyésztőt terheli.

 

2024. július 1-től érvényes változás a törzskönyvezési díjaknál:

Azokban az esetekben, amikor a tenyésztő az alom törzskönyvezésekor nem minden egyed származási igazolását kéri kinyomtatni, a törzskönyvezett, de későbbi időpontban kinyomtatni kért kölykök után a törzskönyvezés díja 2.000 Ft/kölyök, melyet a törzskönyvezési kérelem benyújtásakor kell megfizetni. A későbbi időpontban nyomtatott származási igazolás díja változatlanul 7.500 Ft/kölyök, melyet a kérelem benyújtásakor kell megfizetni.

 

Kérem tagjaik figyelmét hívják fel a változásokra, hogy legyen idejük felkészülni rá.

Segítő együttműködésüket köszönöm!

-- 
Üdvözlettel
 
Árkossy Beatrix
irodavezető

2024. január 1-től érvényes

DÍJTÁBLÁZAT

itt.

 

VÁLTOZÁSOK 2021-ben

Megszűnik a jól ismert papíralapú Szövetségi kártya!

2021. január 1-től az eddigiektől eltérően már nem a jól ismert papír alapú, hanem a MEOE Szövetség online felületén való regisztrációt követően PDF formátumban letölthető kártya lesz, amit e-mailben küldünk meg tagjaik részére.

Az online kártyákat első körben a tagok maguk tudják aktiválni, amennyiben regisztráltak a MEOE Szövetség online rendszerében.

Ha a tag mégsem lenne regisztrálva, akkor az eddigiekhez hasonlóan a szervezet maga is hozzárendelheti a kártyához a tag adatait.

 

Figyelem! Január 1-től a külföldieknek szóló kártya megszűnik, az ő számukra - amennyiben igény van magyarországi tagságra - ugyanazon kártya vásárolható, mint a szervezetek hazai tagjainak. A külföldiek számára január 1-től megszűnt a kedvezményes szolgáltatások igénybevétele. Kedvezményes szolgáltatások kettős feltétel esetén állnak rendelkezésre tagszervezeteink tagsága számára:

·          hazai lakcímmel rendelkezik az illető

·          hazai kiállítású származási lappal, vagy honosított származási lappal rendelkezik az ügylethez felhasznált kutya (pl. kiállítási nevezés, tenyészszemle nevezés, champion bizonyítvány kiváltás)

 

A kártyával járó kedvezmények csupán a kártya megvásárlással még nem, hanem csak annak online történő aktiválásával lesznek igénybe vehetőek!

 

FIGYELEM!

Egy szövetségi kártyán csak egy tag neve szerepelhet. Nem lehet két vagy több embernek ugyanaz a kártyája.

 

Fajtagondozói megbízás!

 

A MEOESZ hivatalos értesítése:

„Örömmel tájékoztatjuk, hogy a MEOESZ Elnöksége a Tenyésztési Bizottság állásfoglalására is figyelemmel akként döntött, hogy Önökkel fajtagondozói szerződést köt.

Megbízási szerződés

mely létrejött egyrészről a 1116 Budapest, Tétényi út 128/b-130. szám alatti székhelyű Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége, képviseli: Korózs András elnök,…továbbiakban MEOESZ),

másrészről a 2740 Abony, Kécskei út 12/a. szám alatti székhelyű Magyar Bernipásztor Egyesület, képviseli: Pintér János elnök, továbbiakban Fajtagondozó) között az alulírott napon, az alulírott tartalommal:

1. „Szerződő felek megállapítják, hogy a MEOESZ Alapszabálya és a kiírt pályázata alapján a Fajtagondozó pályázatot nyújtott be fajtagondozói feladatok ellátására. A MEOESZ Elnöksége 75/2016.(10.08.) MEOESZ E. számú határozatával akként döntött, hogy a jelen szerződés szerinti tartalommal fajtagondozói megbízást ad Fajtagondozónak.”

A fajtagondozó szerepkört a szervezetek a MEOESZ–szel történt szerződéskötésük után, leghamarabb 2016. október 29–től láthatják el.

 

Fajtagondozó a MEOESZ Alapszabálya szerinti alábbi feladatokat jogosult és köteles elvégezni:

A fajta tenyésztési programjának elkészítése, fenntartása, megvalósítása, (kivéve a Szövetség Alapszabálya szerint a MEOESZ kizárólagos FCI feladatait), a fajta tenyészszemléinek megtartása (a két fajtagondozó mindösszesen évente legalább 6 alkalommal, időben és térben egyenletesen elosztva), a fajta MEOESZ által végzett törzskönyvezése és egyéb törzskönyvezési szolgáltatásai során annak részfeladataiban való közreműködés a vonatkozó MEOESZ belső szabályzatok szerint, továbbá a fajta egyéb szervezeti tevékenységei. Ilyen egyéb feladatok a fajta vonatkozásában megvalósítandóan (de ezen tevékenységek a fajtagondozónak nem kizárólagos jogai és nem kizárólagos kötelezettségei):

- a fajta vonatkozásában évente 2 db CAC cím kiadásával járó rendezvény megtartása, ebből egy kiállítás klubgyőztes címet is adhat

- a MEOESZ Elnöksége a fajtagondozó előzetes kérelmére további egyéb nemzetközi rendezvényre is adhat engedélyt, ebben az esetben ilyen rendezvény tartása

- munka-, képesség vizsgák, versenyek tartása a fajta vonatkozásában

- tulajdonjog átírás

- a fajta tenyésztőinek, tartóinak ebbéli kinológiai tevékenysége szervezése,

- és közösségbe integrálásuk,

- tevékenységük megfelelő fórumainak megteremtése,

- kinológiai képzés, oktatás, ismeretterjesztés,

- a felelős állattartás és az állatvédelem bármely területen való támogatása a

Fajtagondozó alapszabálya szerinti körben,

- a szaporítás és pet shopokban való értékesítés visszaszorítása érdekében minden lehetséges területen való fellépés

- a fajta tenyésztőinek és tartóinak ebbéli tevékenységük során való érdekképviselete

A Fajtagondozó a jelen szerződés szerinti tevékenységeit saját nevében és javára végzi, azok elvégzéséért a MEOESZ a Fajtagondozó részére díjat nem tartozik fizetni, és a Fajtagondozó a jelen megbízás elnyeréséért, az annak alapján végzendő tevékenységeiből származó bevétele alapján díjat, jutalékot, más juttatást a MEOESZ részére nem tartozik fizetni.

 

MEOE Szövetség Általános Tenyésztési Program

1. Hatály

A jelen Általános Tenyésztési Program (továbbiakban TP) hatálya kiterjed mindazon FCI által elismert és FCI által el nem ismert ebfajtákra melyek vonatkozásában a MEOESZ fajtagondozói feladatokat is ellát.

 

2/5. Törzskönyvezési feladatok szabályai

2/5/1. Általános szabályok

A MEOESZ végzi mindazon fajtákban és mindazon időszakra a fajtagondozói feladatokat, mely fajtákra adott időszakban nincs hatályban fajtagondozói megbízási szerződés, továbbá a fajtagondozó szervezet mellett akkor, ha adott fajtában, adott időszakban nincs két élő fajtagondozási megbízás a Szövetség fajtaszervezetével. Ekkor a Szövetség az Alapszabályában és belső szabályzataiban a fajtagondozó szervezetek számára meghatározott feladatokat elvégzi és gyakorolja az ekként meghatározott jogokat. A Szövetség maga is a fajtagondozás körében gyakorolt jogait és kötelezettségeit csak és kizárólag olyan másik egyesületre ruházhatja megbízással, amelyik a MEOESZ-nek maga is tagja a megbízás keltekor és annak teljesítése során végig, de ez esetben a MEOESZ úgy felel a megbízott tevékenységéért, mintha maga járt volna el (a felelősség megtartása), továbbá felel minden olyan következményért vagy eredményért, kárért stb., ami a megbízás nélkül nem következett volna be.

 

 

 2016. szeptember 19. napjától a törzskönyvezési és egyéb törzskönyvi bejegyzési eljárást a MEOE Szövetség folytatja le.

Ennek megfelelően a törzskönyvezéshez és egyéb törzskönyvi eljárásokhoz szükséges dokumentumokat a magyar fajtákat kivéve minden ebfajtában a fenti naptól  MEOESZ-hez kell eljuttatni. A Szövetség végez minden törzskönyvezéssel kapcsolatos szolgáltatást, így alombejelentés, származási, regisztrációs lap, export pedigree kiállítás, honosítás, kennelnév ügyintézés, tulajdonjog átírás és változatlanul a címekhez kapcsolódó és egyéb ügyek intézése is itt történik.

Az iratokat így juttathatja el hozzánk:

hétfő: 8-18
kedd: nincs ügyfélfogadás
szerda: 8-18
csütörtök: nincs ügyfélfogadás
péntek: 8-14

vagy  postai úton a Szövetség ügyfélszolgálata címére (Budapest, XIX. Hoffher A u. 38-40). lehet ajánlott küldeményként feladni.

A dokumentumokat papír alapon kell benyújtani. Azonban már van mód arra, hogy a kennelnév tulajdonosok személyesen leadják online hozzáférési kód igénylésüket, az ehhez szükséges nyomtatványt mi biztosítjuk. Szándékaink  szerint ugyanis rövidesen online alombejelentésre is lesz mód, a kód igénylés, maga az általunk adott kód az online hozzáféréshez lesz szükséges. Az online rendszer indulása tárgyában kérjük figyeljék a Szövetség honlapját , minden változásról időben tájékoztatást fognak kapni.

A törzskönyvezési eljáráshoz szükséges alombejelentő és fedeztetési  igazolás (jegy), chipigazolás nyomtatványok és az egyéb eljárások nyomtatványai  ingyenesen letölthetőek a honlapról: http://simonszoft.gatesweb.info/meoesz/SHOWS/kennelclub.hu/index.php?link=letoltheto_dokumentumok&m=54

A törzskönyvezési eljárás részletes szabályait itt (link a törzskönyvezési szabályzatra) tekintheti meg.

A törzskönyvezés díja: 6000 Ft/kölyök.

 

Forrás: www.kennelclub.hu

 

 

Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége

Törzskönyvezési Szabályzata

(KIVONAT)

4.§. A törzskönyvi nyilvántartásba vétel, a törzskönyv vezetésének részletes szabályai

(1) A Szövetség által vezetett törzskönyvbe bejegyezhető minden fajtatiszta kutya, amelynek szülei rendelkeznek FCI által elismert vagy a Szövetség által kiadott származási lappal. Az FCI által ideiglenesen elismert fajták törzskönyveit elkülönítetten, fajtánként és függelékként kell vezetni. A törzskönyvbe bejegyezhetőek a jelen szabályzat szerint származási lapra nem jogosult egyedek is, de részükre csak regisztrációs lap állítható ki, és a csak regisztrációs lappal rendelkező egyedek utódai már nem jegyezhetőek be a törzskönyvbe.

(2) Az FCI által el nem ismert fajták…

(3) A törzskönyv szöveges részét minden esetben két nyelven, angolul és magyarul kell vezetni.

(4) Az eb első törzskönyvi nyilvántartásba vételét az a személy kérheti, akinek az anyakutya az ellés időpontjában a tulajdonában van és megfelel a jelen szabályzat 1.§.(4). bek-ben foglaltaknak. Ez a személy minősül tenyésztőnek. A törzskönyvezett anyakutya meghatározott tenyésztési idényre/ekre a tulajdonos írásbeli nyilatkozatával –mely nyilatkozatot valamelyik Szövetségi tag szervezet törvényes képviselője aláírásával hitelesített- másnak átengedhető, ebben az esetben a kedvezményezett személyt illeti meg a törzskönyvezési kérelem joga, saját nevében és javára, a megállapodásban megjelölt időszakban megszületett kölykök vonatozásában. Ezt a nyilatkozatot a törzskönyvezési kérelemhez mellékelni kell. Ebben az esetben tenyésztőnek a kedvezményezett személy minősül.

(5) A törzskönyvben a tenyésztőt, mint tulajdonost nem kell feltüntetni, az a személy minősül első tulajdonosnak, aki tulajdonát közvetlenül a tenyésztőtől származtatja.

(6) Az eb törzskönyvben való eredeti feltüntetését (kölyök vagy törzskönyvben még nem regisztrál egyéb egyed) alombejelentő kitöltésével kezdeményezi (letölthető dokumentum)

(7) Az eredeti alombejelentőhöz mellékelni kell a szülők származási lapjának másolatát, valamint a kitöltött fedeztetési igazolást eredetben (letölthető dokumentum)

(8) Mellékelni kell továbbá az állatorvos által elvégzett chipelési jegyzőkönyv egy aláírt eredeti példányát (letölthető dokumentum)

(9) Mellékelni kell továbbá mindazon körülményeket igazoló okiratokat eredetben, amelyek igazolják, hogy a szülők eleget tettek a fajtagondozó által meghatározott minimális vagy emelt vagy speciális tenyésztésbe vételi feltételeknek, és ennek alapján meg kell jelölni, hogy milyen minősítésű származási lapra kíván jogosultságot szerezni a tenyésztő az adott egyed vonatkozásában.

(10) Abban az esetben, ha a törzskönyvezési kérelmet azért kéri a tenyésztő csak regisztrációs lapra jogosult egyed vonatkozásában, mert az eb származási lappal egyébként rendelkező szülei nem rendelkeznek a fajtagondozó szervezet által minimálisan meghatározott tenyésztési feltételekkel, a törzskönyvezési kérelemhez csatolandó iratok a fentiekkel egyezőek, de a kérelmezőnek meg kell jelölnie a regisztrációs lapra való jogosultságot és annak ebbéli okát.

(11) Amennyiben a tenyésztő még nem rendelkezik kennelnévvel, úgy kennelnév igénylést (letölthető dokumentum) is mellékelni kell eredetben aláírva. A kennelnév ügyintézési ideje a törzskönyvezési határidőbe nem számít bele.

(12) A törzskönyvezési kérelmet abban az esetben, ha az ebet mint regisztrációs lapra jogosult egyedet kéri törzskönyvezni a tulajdonos, úgy az 4. sz. melléklet szerinti kérelmet kell kitöltve és aláírva eredetben a Szövetség felé benyújtani, annak ott feltüntetett mellékleteivel.

(13) Mellékelni kell továbbá a szolgáltatási díj megfizetését igazoló dokumentumot is.

(14) A törzskönyvezési, abban változási kérelmet vagy az eredeti okiratoknak a Szövetség 1194 Budapest, Hoffher A.u.38-40. szám alatti címére postán, vagy személyesen ugyanitt az ügyfélszolgálaton leadva lehet előterjeszteni, kivéve, vagy ahol jelen szabályzat engedi, elektronikus úton.

(15) A Szövetség biztosítja a törzskönyvezési kérelem elektronikus úton történő előterjesztésének lehetőségét is, ennek induló időpontjáról honlapján ad ki tájékoztatást. Az elektronikus úton történő előterjesztés feltétele, hogy a kérelmező személy papír alapú, legalább teljes bizonyító erejű okiratban nyilatkozzon a 6. sz. melléklet szerinti tartalommal. A nyilatkozat eredeti példányának kézhezvételét követően a Szövetség egy személyes PIN kódot juttat el a kérelmező részére az általa a 6. sz melléklet szerint megadott e-mail címre. Ezt követően a kérelmező az adott e-mail címről, PIN kódja használatával a megadott internetes felületen töltheti ki a törzskönyvezési kérelmet és csatolhatja PDF formátumban a szükséges mellékleteket. Az elektronikus ügyintézés nem kötelező. Abban az esetben ha a kérelmező ezt választja, úgy teljes személyes és anyagi felelősséggel tartozik azért is, hogy az általa megadott e-mail címről és az ő PIN kódja alapján a Szövetségnek megadott adatok és okiratok a valóságnak megfelelnek. Ez esetben a kérelmező nem hivatkozhat arra a Szövetséggel szemben, hogy e-mail címét és/vagy PIN kódját harmadik személy illetéktelenül használta volna fel, az adott e-mail címről a Szövetséghez intézett közlések feltétel nélkül a kérelmező közlésének minősülnek. A kérelmező továbbá köteles az elektronikusan megküldött minden iratot, kérelmet maga kinyomtatni, aláírásával az elektronikus adatközléssel azonos dátummal ellátni és az aláírástól számított 10 évig megőrizni, felhívásra ezen határidőn belül bármikor felmutatni.

(16) A Szövetség a törzskönyvezési kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül (elektronikus ügyintézés esetén azonnal) a törzskönyvezési kérelmet ellenőrzés céljából a fajta fajtagondozó szervezetéhez továbbítja. Amennyiben adott ebfajtában két fajtagondozó szervezet van, úgy a kérelmező tenyésztő által az alombejelentőn a szervezet nevével, címével, elnökével azonosított fajtagondozó szervezethez kerül továbbításra a kérelem. Amennyiben adott fajtában egy fajtagondozó van, úgy annak küldi meg a Szövetség ellenőrzésre az alombejelentő kérelmet. Amennyiben adott fajtában nincs fajtagondozó megbízva, úgy a kérelem ellenőrzését a Szövetség törzskönyvezési csoportjának vezetője végzi el a Szövetség Tenyésztési Szabályzata alapján. Az ellenőrzésre jogosult az ellenőrzést a beérkezéstől számított 8 napon belül köteles elvégezni.

(17) Amennyiben az alombejelentőn a kérelmező kérte, hiánypótlásnak van helye, amelyet a Szövetség a kérelmező által megadott e-mail címre megküldve foganatosít. A hiánypótlás kiküldése és annak hiánytalan teljesítése közötti idő az ügyintézési határidőkbe nem számít be.

(18) A Szövetség az ellenőrzés eredményének kézhezvételétől számított 15 napon belül végzi el a törzskönyvezést és állítja ki a származási vagy regisztrációs lapot, ha annak akadálya nincs. A kérelmező tenyésztő választása szerint az elkészült származási lapot vagy személyesen az ügyfélszolgálaton veszi át, vagy postai ajánlott küldeményként kapja meg, mely utóbbi költségei őt terhelik.

(19) A kérelmező tenyésztő soron kívüli ügyintézést is kérhet, ennek díjat viselni tartozik, ez esetben azonban az ügyintézési határidők feleződnek.

(20) A törzskönyvezési kérelem teljesítése megtagadható, ha a kérelem nem felel meg a jelen szabályzat, a Szövetség alapszabálya, vagy a fajtagondozó illetve amennyiben az az irányadó úgy a Szövetség tenyésztési szabályzatának vagy a vonatkozó FCI szabályok bármelyikének. Helytálló megtagadás esetén a kérelmező a megfizetett szolgáltatási díjat nem igényelheti vissza a Szövetségtől.

(21) Amennyiben a Szövetség a törzskönyvezési kérelmet indokolt döntésével megtagadja teljesíteni, úgy döntése ellen a kérelmező tenyésztő a Szövetség Tenyésztési Bizottságához címzett, de a Szövetség elnökénél előterjesztett kérelemmel élhet jogorvoslattal, a megtagadás kézhezvételétől számított 15 napon belül, írásban előterjesztve. A Tenyésztési Bizottság a kérelmet a beérkezéstől számított 30 napon belül bírálja el, erről a tenyésztő kérelmezőt írásban értesíti. A Tenyésztési Bizottság döntése ellen is jogorvoslatnak van helye, a kézbesítéstől számított 15 napon belül, a Szövetség elnökénél előterjesztett, de annak Elnökségéhez címezve. A Szövetség elnöksége a jogorvoslati kérelmet a soron következő ülésén bírálja el, határozata jogerős.

(22) A törzskönyvbe bejegyzést tenni vagy azt módosítani, javítani csak a Szövetség jogosult.

(23) A Szövetség a törzskönyvet, a törzskönyvi adatokat határidő nélkül megőrzi, azok selejtezése nem lehetséges. A Szövetség a törzskönyvi adatváltozás alapjául szolgáló elektronikus és papír alapú dokumentumokat azok keltétől számított 10 évig megőrzi.

(24) Az eb mindenkori tulajdonosa is felelős azért – és ennek érdekében köteles az adott helyzetben elvárható fokozott gondosságú magatartást tanúsítani-, hogy a törzskönyv és a származási lap adatai a lehetséges változások során is egymással azonosak maradjanak (pl. tulajdonjog átírás).

5.§. A Származási lap (pedigree)

(1) A származási lap a törzskönyv adatairól a tulajdonos kérelmére kiállított hiteles másolat. Nem állítható ki származási lap az 7.§-ban meghatározott törzskönyvi adatokról (amikor regisztrációs lap kiadásának van helye). A származási lapot a Szövetség sorszámozott, dátummal és aláírással ellátott magánokiratként állítja ki, kivéve, ha jogszabály másként rendelkezik.

(2) A származási lap mintáját a jelen szabályzat 5. sz. melléklete tartalmazza.

6.§. A származási lap részletes szabályai

(1) A származási lap a törzskönyvről kiállított hiteles másolat, annak tartalma a törzskönyv tartalmával kiállításakor megegyezik, de tartalmazza a kiállító aláírását és a kiállítás dátumát is. A származási lap a törzskönyvi adatok közül a felmenők eredményeit annyiban nem tartalmazza teljeskörűen, hogy nagyszülőktől kezdődően a feljegyezhető eredmények mennyisége a rendelkezésre álló hely függvénye. A származási lap fajtái:

a./ standard származási lap

Azon, származási lapra jogosult egyedek törzskönyvi adatairól kiállított legalább 3 generációs, szöveges részében kétnyelvű (angol és magyar) másolat, amely egyed mindkét szülőpárja teljesítette legalább egy a fajtára megbízással bíró fajtagondozó szervezet, fajtagondozó híján a Szövetség által a tenyésztésbe vételhez minimumként meghatározott feltételt vagy feltételrendszert

b./ prémium származási lap

Tartalma megegyezik az a./ ponttal, de látványosan és feltűnően elhelyezett speciális hologrammal feltüntetésre kerül rajta, ha mindkét szülő teljesítette legalább egy, a fajtára megbízással bíró fajtagondozó szervezet által meghatározott premium tenyésztési feltételeket vagy speciális tenyésztési koncepciójának feltételeit